אודון תאני

אודון תאני היא עיר הבירה של מחוז בעל שם זהה בצפון תאילנד. היא מוקפת גבעות ירוקות בגובה 500 מטר בלבד. היא רחוקה כ-560 קילומטר מבנגקוק. כמות המסחר המתנהלת בעיר היא הגדולה ביותר מכל אזורי הצפון. בעבר הלא-רחוק, הכנסותיה של העיר התבססו על תוצרת חקלאית וייצור האורז היה הענף המוביל. אולם בשנתיים האחרונות החלו ההכנסות מתיירות לטפס. עובדה זו גורמת לשינוי מהותי בחיי אזרחי העיר והמחוז, ואף גרמה לגידול משמעותי בקניית נכסים. הודות לכך, החל גידול אוכלוסיה איטי ועקבי של זרים בעלי אמצעים שהחלו לבסס את חייהם במחוז.

איך מגיעים 

ברכב שכור: צאו מבנגקוק וסעו צפונה על כביש מספר 1 לעיר סאראבורי. בקילומטר 107 קחו את כביש מספר 2 ועברו דרך קואן קן. סך הכל 262 קילומטר והגעתם.

ברכבת: מתחנת Hualampong בבנגקוק כמות קטנה של רכבות יוצאות לאודון תאני. כדאי לברר מראש באתר. קחו בחשבון שמדובר על יום נסיעה שלם.

באוטובוס: מבנגקוק ברציף 2 Kamphaengphet הקו עובד משעה חמש בבוקר עד עשר בלילה. 

בטיסה: ישנה טיסה ישירה של חברות הלואו-קוסט ישירות אל אודון תאני. זו הדרך המהירה והנוחה ביותר להגיע. 

מה עושים

מבקרים במרכז לעבודות יד Ban Na Kha. נוסעים על כביש 2 באוטובוס 16 קילומטר לכיוון נונג קאי. המחירים סבירים ומכירת עבודות היד של תושבי האזור החקלאי מספקת הכנסה לכפר כולו.

לאוהבי ארכיאולוגיה מקומית, לכו אל המוזיאון הלאומי Ban Chiang. בשנת 1966 התגלו כאן שרידי כלי בית ממתכת וכלים לייצור ועיבוד מתכות מתקופות קדומות מאוד. זהו אחד האתרים הכי חשובים בעולם שנתגלו בו שרידי עיבוד מתכות, כדרות חרס בעלי ציורי טבע בצבעים אדום ורקעים שונים. המוזיאון קיבל הכרה עולמית על ידי אונסק”ו כאתר מורשת לאומי. במקום נתגלו גם שלדי אדם מתקופות רחוקות. המקום פתוח מיום שלישי עד ראשון משמונה בבוקר עד ארבע, עלות הכניסה סמלית.

פארק היסטורי נוסף 42 קילומטר לכיוון צפון מערב הוא Phu Phra Bat. יש בו מסלולי הליכה מסומנים, מלווים במפות וציוני דרך. ישנן כמה מערות המכילות ציורי קיר עתיקים, ואפילו היכל סטופה – סוג של מבנה מקודש המכיל על פי האמונה שרידים או אפר של בודהה או אחד מתלמידיו. שם גם מוצאת טביעת רגלו של בודהה למאמינים. פתוח משמונה עד חמש.

בקרו בחוות האורכידאות, 2 קילומטר לכיוון Nong Samrong. שעות הפתיחה: מוקדם בבוקר ועד הצהריים. כבר בדרככם תריחו את ריחם של הסחלבים. בחווה זו מוכרים בשמים ונרות ריחניים כמו כן חפצי אומנות בעלי מוטיב פרחי האורכידאה.

אוכל 

אהוסי פאב מגיש אוכל בכלים מאוסטרליה עם ציורים של לוחמים. הבאר של הארי מגיש אוכל ביתי מערבי, סטייקים, המבורגרים עם צ’יפס וקטשופ. אולי יתמזל מזלכם ויהיו נקניקיות אמריקאיות כמו בבית.

לאן ממשיכים 

אפשר להמשיך בטיסה לבנגקוק, צ’יאנג מאי או פוקט. ברכב אפשר לנסוע דרומה על כביש 2 לקון קן, מזרחה ודרומה על כביש 22 לסאקון נאקון, או לנאונג באו מערבה על כביש 210, וצפונה על כביש 2 ל-נונג’ קאי.

 בריאות

באופן כללי תאילנד ידועה בבתי החולים הטובים שלה.  במחוז אודון תאני יש בית חולים בשם Aek Udon. במקום נערכים ניתוחים רפואיים, קוסמטיים, חזה, בטן, גב, טיפולים דנטליים ועוד. המחירים הנמוכים והטיפול המקצועי והאישי שניתנים למטופלים, הפכו את בית החולים למפורסם. לכן מכל העולם מגיעים חולים לקבל שרותי רפואה.