אוכל בתאילנד

הבסיס של כל האוכל בתאילנד הוא אורז. כל אדם בתאילנד אוכל אורז מיום היוולדו ועד יום מותו, ובדרך כלל עם תוספת של בשר, דגים או פירות ים כמנה עיקרית. התאילנדים מבשלים אוכל חריף ומטובל מאוד. התאילנדים אינם אוכלים שלוש ארוחות מסודרות ביום, אלא פשוט אוכלים כשהם רעבים. ישנם ארבעה טעמים עיקריים בכל מאכל תאילנדי: חריף, חמוץ, מתוק ומלוח. השילוב של הטעמים האלו הוא מה שגורם לאוכל התאילנדי להיות טעים בצורה בלתי רגילה. אם אינכם אוכלים אוכל חריף, בקשו “מאי פט” (לא חריף) או “מאי סאי פריק” (בלי צ’ילי).

אוכל בצפון תאילנד
האוכל בצפון שונה מבשאר חלקי תאילנד. כאן האורז מגיע בצורה דביקה ופחות מבושל. חלב קוקוס כמעט ולא משמש את המסעדות בצפון. האוכל בצפון די מלוח וקצת מתוק וחמוץ. הבשר המועדף הוא בקר ולאחר מכן חזיר, עוף וברווז. מאכלי ים פחות פופולאריים בגלל המרחק הרב מהים.

אוכל בצפון מזרח תאילנד
האוכל בצפון מזרח תאילנד מלוח או חמוץ וחריף במיוחד. האוכל מגיע בדרך כלל עם סלט פפאיה. מאכל מפורסם פה הוא ה”לאפ” (או “לאב”), תערובת בשר קצוץ חמוץ ותערובת בשר טחון חמוץ, שמקורה בלאוס. התושבים בצפון מזרח משתמשים בהרבה תבלינים באוכל ובדרך כלל ארוחה ממוצעת תכיל אורז דביק והרבה ירקות שונים.

אוכל במרכז תאילנד
מרכז תאילנד שופעת נהרות ותעלות המחברות את הערים הגדולות, שאפשרו מאז ומתמיד להעביר פירות, ירקות, בשר ודגים בקלות. לכן הבישול במרכז מתאפיין בשפע המרכיבים שלו. האוכל במרכז תאילנד מתבסס בעיקרו על אורז ומאכלי דגים ובנוסף שרימפס, סויה ושעועית הם מרכיבים פופולאריים. באזורים המתוירים יותר במרכז כמו בנגקוק, קצ’נבורי ופטאייה תוכלו למוצא את כל סוגי האוכל התאילנדי והמערבי.

אוכל בדרום תאילנד
בדרום תאילנד האוכל ייחודי ומושפע מאוד מהקוקוסים אשר נראים כאן בכל פינה. התאילנדים מבשלים עם חלב קוקוס ומטגנים בשמן קוקוס. לאורך החופים, וגם בחלקים הפנימיים של דרום תאילנד יש מבחר גדול ואינסופי של פירות ים ודגים. הקינוחים הם בעיקר בננה לוטי, בננות מטוגנות, אננס מיובש וגם עוף מיובש. הבישול עצמו מלא בתבלינים אגוזי קשיו וכמובן קוקוס על כל צורותיו. כמו בכל תאילנד תמצאו כאן בשפע גם פירות טרופיים. האוכל בדרום מושפע מאוד מהאוכל במלזיה, והוא בדרך כלל חריף יותר מבשאר המדינה.

חולי צליאק בתאילנד – אוכל ללא גלוטן בתאילנד
צליאק היא מחלה שסממניה מתבטאים לאחר אכילת גלוטן. הגלוטן הוא חלבון הקיים בדגנים, חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. באוכל המוקפץ התאילנדי לא משתמשים ברוטב סויה אלא ברוטב צדפות/דגים (פאד תאי,ירקות, פירות). כל סוגי האטריות בתאילנד אינן על בסיס גלוטן.

מאכלים תאילנדים מומלצים

  • טום-יאם – מרק חמוץ חריף.
  • טום קא-גאי – מרק עוף על בסיס חלב קוקוס.
  • טוד מאן פלא – קציצות דגים.
  • פאד תאי – אטריות אורז מוקפצות עם ירקות ואגוזים.
  • סום טאם – סלט פפאיה.
  • סטיקי רייס -אורז דביק (לרוב כתוספת).
  • קאו פאד קאי – אורז מטוגן עם ביצה.
  • קאו מוק גאי – אורז מטוגן עם קרי ועוף.
  • בננה בחלב קוקוס – גלואי בואה צ’י.
  • בננה רוטי – בננה לוטי.
Share