איותאיה

העיר איותאיה נמצאת מצפון לבנגקוק במחוז פרה נקון סי איותאיה. במחוז חיים כמיליון איש. העיר עצמה שוכנת על מפגש של שלושה נהרות, הצ’או פראיה, פאסאק, ונחל לופבורי. בעבר נחפרו תעלות שחיברו בין הנהרות, והעיר ישבה על אי אחד גדול (כאמצעי הגנה נגד צבאות פולשים), כי מקדשיה היו מצופים כמויות זהב עצומות והעיר הייתה יקרת ערך מאוד לממלכה. איותאיה היא אחת הערים הכי עתיקות וקדושות ביבשת כבר 417 שנים. קדושתה של העיר הייתה כל כך משמעותית, שהבורמזים פחדו לכבוש אותה מחדש לאחר שאחד התותחים שלהם התפוצץ באורח פלא ונסיך בורמזי כמעט נהרג. מסיבה זו, הם נמנעו מלהרוס את המקדשים שעוד עמדו על תילם לאחר המלחמה. העיר שימשה כעיר הבירה של תאילנד משנת 1350 ועד 1767. במאה ה-18 היא נהרסה כליל על ידי הבורמזים, בעיקר במטרה להפגין כוח. למרות זאת, נשתמרו עד היום שרידי העושר ואופייה המסחרי של העיר. ב-1991, שנים אחרי שהעיר שבה לשליטה תאילנדית, הכריז ארגון אונסק”ו על עיר זו כאתר שימור מורשת עולמי של העם התאילנדי.

איך מגיעים

הכי טוב להגיע לאיותאיה בסיור מאורגן. בבוקר תצאו מבנגקוק צפונה במשך 85 קילומטר. אפשר גם באופן עצמאי לקחת רכבת מתחנת הואה-לאמפונג בבנגקוקף כל חצי שעה מהבוקר עד הערב, לשעה ורבע נסיעה. 

מה עושים

לאוהבי המקדשים: לכו לראות את “נה-פרה-מאנה”. בשנת 1760, תקפו הבורמזים את תאילנד ובמקדש זה הציבו את אחד התותחים. מלך בורמה החליט להפעיל בעצמו את התותח. התותח התפוצץ והמלך נפצע, אז נחתמו הסכמי הפסקת המלחמה, ובפעם הבאה פחדו לכבוש את המקום. זהו מקדש קטן ומיוחד. המקדש עצמו נבנה בשנת 1503, ומאוחר יותר נבנה מחדש במחצית השנייה של המאה ה-17 בסגנון האופייני לאיותאיה העתיקה.

מקדש “פרה סרי סנפט” הוקם בשנת 1448 על חורבות ארמון מלוכה בשם צ’די. הוקם שם מנזר ועוד מספר מבני תפילה, ובתוכם נמצאים היום כדי האפר של שלושה מלכים מתקופות קדומות. בשנת 1767 נכבשו המבנים האלו על ידי בורמזים ונבזזו. 

שכרו אופניים ליום וטיילו חופשי בכל העיר. אל תדאגו, תקבלו מפה עם סימוני שבילים, וכל אחד יעזור לכם לחזור אם תאבדו את הדרך. גם טוק-טוק ציבורי יעשה את העבודה.

נחמד לבקר גם במוזיאון הסירות התאילנדיות. מומלץ להגיע גם אל הכפר הפורטוגזי והכפר היפני. אליהם וגם אל כל המנזרים האחרים בסביבה אפשר להגיע על אופניים. על דרך רוחנה נמצא מרכז לימודי ההיסטוריה של איותאיה, המתרכז בייחוד בתקופת היותה עיר הבירה של תאילנד. בצמוד למרכז, נמצא מוזיאון הצ’או פראיה ובו דגמים של העיר העתיקה ופסלי ברונזה של בודהה מלפני 500 שנה ויותר.

המשיכו לטייל ולראות את “באנג סאי”, מרכז האומנות ועבודות יד בצד השמאלי של הצ’או פראיה. כאן תוכלו לראות, ללמוד ולהבין איך חיו האיכרים התאילנדים בארבע תקופות שונות בהיסטוריה של העם התאילנדי, ועל כל הקשור לעבודות יד והאומנות האישית. בצד השני של הנחל, ישנו פארק בשם סי סוריוטאי ובסביבתו אולמות תפילה בני 400 שנה. 

לינה

לא הרבה תיירים בוחרים לישון באיותאיה. בגלל הקרבה היחסית לבנגקוק, והעובדה שאפשר לראות את היעדים המרכזיים של איותאיה ביום אחד, הרבה תיירים מעדיפים לחזור לבנגקוק בתום הטיול. ישנם מלונות בעיר, אבל יכול להיות שהם לא יהיו באותה הרבה שאליה התרגלתם בבנגקוק. רוב המלונות פה זולים יחסית ודי פשוטים. 

לאן ממשיכים

צפונה למחוז אנג-ת’ונג, מערבה לסופאן-בורי, מזרחה לסאראבורי, דרומה חזרה לבנגקוק וקנצ’אנבורי. אפשר לשוט בסירה על נהר הצ’או פראיה עד בנגקוק, בטיול מהנה מאוד של כמעט יום שלם עם עצירות לארוחות והאכלת דגים שחיים בנהר.

Share