אנג ת’ונג

מחוז אנג ת’ונג נמצא במרכז תאילנד, ושיטחו 968 קמ”ר. הוא גובל מצפון במחוז סינגבורי, במערב בסופאנבורי, סאראבורי, לופבורי ובדרום באיותאיה. העץ של המחוז נקרא עץ הגאווב, בעל גזע ירוק שצומח עד גובה מטר וממנו יוצאים הענפים הירוקים ועליהם עלים ירוקים ארוכים שדומים לצמח הגת. תוכלו לראות את העץ הזה מטיל צל בכל מקום בעיר. המחוז ידוע בהכנת בובות ולא רק לילדים: בפסלי בודהה שוכב ענקיים, עבודות קש מיוחדות, ייצור תופים לטקסים, וכ-200 מקדשים שבהם לומדים התאילנדים וכל מי שמעוניין, על ההיסטוריה, הפולקלור והמוזיקה של תאילנד.

מחוז זה, או בשמו העתיק צ’אין צ’הן, היה ממוקם ליד נחל הנוי, אשר היה מכשול בפני הצבא הבורמזי בהתקפותיו על המחוז. לזכרם של שני גיבורי מלחמה ילידי המקום, כתבו מוזיקה ושירי גיבורים, לכן הקרבות באזור זה הם מהזכורים ביותר בהיסטוריה של תאילנד העתיקה. במהלך שלטונו של המלך טאקסין, העיר איותאיה הועברה לגדה השמאלית של נחל הצ’או פראיה. אז קיבלה את שמה אנג ת’ונג (“בקעת הזהב”), על שם צבע הזהב של גבעולי האורז.

איך להגיע

ברכב: עלו צפונה על הכביש המהיר מספר 31 שיוצא מבנגקוק. בהגיעכם לכביש מספר 9, פנו ימינה עד כביש מספר 347 והמשיכו צפונה דרך איותאיה. כשתגיעו לכביש 309, המשיכו צפונה עד אנג ת’ונג.
אוטובוס: רוב האוטובוסים לצפון שעוברים דרך איותאיה, יגיעו גם לאנג ת’ונג.

מה עושים/רואים

בחודשים דצמבר וינואר מתקיימות חגיגות ומופעי תרבות, תערוכות של עבודות יד, תחרויות ספורט בהשתתפות החקלאים, תחרות יופי של פרות מכל הכפרים וירידי מכירות. כל זה מתרחש בחזית בית העירייה בעיר. בחודשים מרץ ואוקטובר, ליד פסלים של בודהה השוכב מתקיימים מרוצי סירות ארוכות זנב. אלו הן סירות נפוצות מאוד בכל תאילנד – סירות עם דמויות של גונדולה בחזית כאשר על זנבן מותקן מנוע של משאית.

במקדשים ראצ’אפאסקי וסאונסוווריאם שוכבים פסלי ענק של בודהה, שניהם כעשרים מטר אורך, כנראה מתקופת איותאיה, לפני כמאה שנה. בכפר בן באנג סאדט, בהשראת המלכה, מייצרים בובות של דמויות מבית המשפט עשויות טיט או תערובת דומה. את הבובות קונים תיירים וגם תושבי המדינה שאוהבים את האומנות המיוחדת הזו. פסלים אלה מרחיקים את התושבים מבתי המשפט, לפי האמונה.

מומלץ גם לבקר במפעל לייצור חלקי בניה של בתים מכל הסוגים (פח, עץ ועוד). זו סוג של מסורת בניה שמועברת מדור לדור.

בכפר באנג באנג פאא מיצרים תופים ליד שוק הפא מוק לצדו של נחל הצ’או פראיה. התופים מיוצרים מעור רך של פרה ועץ בעל גמישות רבה. תופים אלה משמשים לטקסים מסורתיים ותצוגה לתיירים. בעלי המקצוע מכינים גם תופים קטנים לדוגמא שהתיירים יכולים לקחת הביתה למזכרת. מאחר ומחוז זה קרוב מאוד לאיותיאה, פזורים כאן הרבה מקדשים מעוצבים ויפים. תראו המון דמויות של בודהה בכל מיני צורות וגדלים. חלקם מסלעים לבנים שלא רואים כמותם במקדשים אחרים, וחלקם נשארו שלמים או שוחזרו בשנים האחרונות. החלקים השבורים מכוסים לפעמים בבדים צהובים, גם אם הם בגודל של אוטובוס.

לאן ממשיכים

המחוז נמצא במרכז תאילנד, מוקף אזורים יפים ולא פחות טובים לביקור. אפשר לחזור לבנגקוק, לעלות צפונה למחוז טאק וצ’יאנג מאי, אפשר לעלות על אחד הכבישים למזרח או למחוז טראט בדרום מזרח. או שאפשר לשוט על נהר הצ’או פראיה דרומה עד בנגקוק – שייט יפה מאוד.