ארמון המלך בבנגקוק

ארמון המלך, המוכר גם בתור ה”גראנד פאלאס”, שוכן על גדת נהר הצ’או פראיה, ומכסה שטח של כ-218,000 קמ”ר. הוא מוקף חומות גדולות שנבנו בשנת 1782. בעברו היה השטח מקום מושבם של סוחרים סיניים. כיום, בין חומות אלו שוכנים המשרדים הראשיים של השלטון המקומי (על אף שהמלך עצמו כבר לא חי כאן). תמצאו כאן גם אולמות תפילה ומגורים למשפחת המלוכה. היום, משפחת המלוכה משתמשת בגראנד פאלאס עבור טקסים גדולים, לאומיים, וחתונות מלכותיות. אחרי נפילתה של עיר הבירה העתיקה של תאילנד, איותאיה, המלכים שכנו בעיר טונבורי, ולאחר מכן עברו לצידו השני של נהר הצ’או פראיה, וקבעו את מקומם בבנגקוק. בעקבותיהם עברו גם משרדיהם ומגוריהם הרשמיים לארמון החדש. בהמשך, נבנתה סביב הארמון החומה הלבנה שתוכלו לראות גם היום.

בניית החומה הייתה אך ורק לשם היופי והכבוד. העם וגם התיירים מבקרים בארמון באופן חופשי. עם השנים, נוספו לארמון מבנים חדשים כמו בתי תפילה, וגם מגרשי משחקים, זאת מכיוון שהאמונה הבודהיסטית היא שליד כול בית תפילה יהיה מקום לשיפור הכושר הגופני, וילדים יוכלו להיות קרובים יותר לבתי התפילה. המבנים שתראו בשטח הארמון מהממים ביופיים: הגגות מעוצבים מחומרים ובצורות תאילנדיות מסורתיות, חלקם מצופים זהב, יש שפע עצום של פסלים עם דמויות ענקיות מתוך המיתולוגיה התאילנדית מוצבים בכל השטח, ציפוי קרמיקה צבעונית על הקירות ,עצים מעוצבים ועוד. חלק מהמבנים מכוסים רעפי עץ בגודל כף יד ועליהם כל אחד שרוצה יכול לכתוב ברכה ובקשה. לאחר התקנת הרעפים החדשים, מעבירים לרוחות את בקשתם של כותבי הברכות, בדומה לפתקים בכותל.

כמות השומרים בשטח הארמון היא בלתי ידועה. חלקם במדים וחלקם לא. בשטח לא ענק, הארמון כולל כמעט מאה מבנים צפופים. כנסו למקדשים (אחרי שתורידו נעליים ותתלבשו באופן צנוע). על הקירות תראו ציורים מימיה הראשונים של הבודהיזם וגם ציורים המתארים מלחמות נגד הבורמזים. אחד המקדשים החשובים ביותר בארמון הוא מבנה קטן יחסית, שבו יושב פסל בודהה צנוע, עשוי כולו אזמרגד. הפסל נמצא לפני עשרות שנים בצפון תאילנד, עטוף תכריכים. אחרי שנים שישב במקדש, כשהתקלפו התכריכים, נגלה האזמרגד מתחתיו. כיום הוא נחשב לאחד הפסלים החשובים בבודהיזם, ועם חילופי העונות, הפסל מקבל בגדים חדשים בטקס רב חשיבות.

Share