המוזיקה התאילנדית

המוזיקה התאילנדית היא דוגמה מעולה להתפתחות התרבות התאילנדית במהלך הדורות האחרונים. בתאילנד המוזיקה בדרך כלל שקטה ומרגיעה באופייה. המוזיקה התאילנדית היא תוצאת חיבור ושילוב של מוזיקה עממית מאינדונזיה, קמבודיה, הודו וסין (השכנות של תאילנד), ויש שאומרים גם פרס, אפריקה ויוון.

בשנים האחרונות, מורגשת מאוד ההשפעה המערבית והצפון אמריקאית על המוזיקה התאילנדית. כלי נגינה אירופאים מופיעים בלהקות רבות, ושירים רבים נשמעים כמו הפופ המוכר לנו מהרדיו. המוזיקה התאילנדית המסורתית היא רק בת 600 שנים, וברובה אינה כתובה או מתוזמרת. החל מהמאה השמונה עשרה החלו לערבב חומרים תאילנדים עם מוזיקה מערבית, ולהוסיף מוטיבים נוספים בהתאם לכלי הנגינה המודרניים, בשילוב עם המוזיקה המקורית של העם התאילנדי.

בעקבות הקמת יוטיוב, החלה המוזיקה התאילנדית להישמע יותר ולהפוך פופולארית מאוד, עד כדי כך שהאוזן המערבית החלה להתרגל לסגנון התאילנדי השונה. בנוסף, עלו לאוויר מספר אתרי מוזיקה תאילנדים שמאפשרים לשיר קריוקי וללמוד מילים לשירים או שירים מתורגמים לאנגלית ותאית. בערך פעם בשנה, נולד בתאילנד להיט ענק, ולאחר שהוא הופך למפורסם, כולם מחקים אותו ועוד עשרה זמרים לפחות מבצעים אותו.

בצפון תאילנד מנגנים את מוזיקת המור-לאן. זו מוזיקה כפרית, עם כ-50 וריאציות יש לאופן הנגינה וביצועים רבים ושונים לכל שיר. לכל אחד מהאזורים בתאילנד (צפון, דרום, מזרח, צפון מזרח ומרכז) קיימת מוזיקה מקורית, המאופיינת לאזור בהתאמה לשוני בניב הדיבור ושינויי טון הדיבור המאפיין כל אזור. אחרי שתצפו בהופעות בתאילנד, קנו דיסק אחד או שניים, וכשתחזרו לארץ, שמעו אותו. אנחנו בטוחים שאחד השירים יתפוס אתכם ותמיד יזכיר לכם את הטיול.

Share