מחוז ילה

מחוז ילה הוא אחד משני המחוזות הדרומיים ביותר של תאילנד. גבולותיו של המחוז הם בדרום עם מדינת מלזיה המוסלמית, במערב עם נרטיוואט ובצפון עם מחוזות פטני וסונגקלה. בעברו הרחוק, המחוז היה שייך למחוז פטני ואחד ממלכי תאילנד החליט על חלוקה ל-8 חלקים כאזורי משנה. האזור הצפוני ביותר קרוי ילה וגם עיר הבירה היא ילה. כיום, חיים כאן כחצי מיליון איש והמחוז נחשב לאחד מארבעת המחוזות היחידים שהוא מוסלמי ברובו (כ-70 אחוז מהמקומיים). ניתן להגיד שתושבי המחוז הם מהמשכילים שבמחוזות הדרום.

ערים ומקומות מומלצים לביקור

ban niang, yaha, raman, kabang, ban bala, bannang sata,

betong, mai dok muang nao, piyamit, phra mahthachedi,

phra phuttha thammaprakad, wat phutthathiwat.

איך מגיעים

ברכב: עולים בבנגקוק על כביש 4 הדרומי דרך כבישים 41: 42 וכביש 4106, נסיעה של כ-1000 קילומטר מבנגקוק. ממשיכים בכבישים היורדים דרומה מהמחוזות הדרומיים. מספרי הכבישים הם: 409, 410, 4085, 4068, 4071, 4092, 4060. אפשר להגיע ממחוז נרטיוואט הסמוך על כבישים 4067, 4060.

ברכבת: מהחלקים הצפוניים יותר של תאילנד, התחנה נמצאת בעיר ילה עצמה בצפון העיר. הרכבת גם ממשיכה לגבול עם מלזיה.

באוטובוס: יום נסיעה מבנגקוק. האוטובוס יוצא מהרציף המזרחי.

בטיסה: אין שדה תעופה במחוז ילה. לכן טסים עם תאי אייר, נוחתים במחוז האט יהי וממשיכים דרומה ברכב.

מה עושים

פסטיבל התרבות וההתחדשות מתקיים בכל שנה בסוף השבוע הראשון של חודש אוגוסט. בחזית בניין העירייה מוצגים מופעי פולקלור של העמים היושבים סמוך לגבולות המדינה עם מלזיה. תראו הופעות של סינים, בודהיסטים ומוסלמים. באירועים אלו מתקיימות תחרויות ריקודים מסורתיים בשם צי’-לה-דנס, תחרות תלבושות, שירה בשפה המלאית ותחרויות בשמים, שבתי הספר המקומיים שולחים אליהן נציגים.

המקום המפורסם ביותר והחשוב ביותר לבודהיסטים בדרום תאילנד הוא מקדש Wat Khuhaphimuk, ובתוכו פסל הבודהה השוכב באורך 30 מטר, שנמצא בתוך מערה השוכנת בלב האדמה במרחק של כ-8 קילומטר מעיר הבירה ילה. כדי להגיע למערה עם הפסל עלו בהאט אי על אוטובוס מספר 10B, ובקשו מהנהג להוריד אתכם ליד המקדש. במעבה המערה ישנם נטיפים מהיפים בעולם.

בהרים שסובבים את העיר ילה ישנן מספר גדול של מערות. בעקבות המלחמות בין העמים, הפכו את רוב המערות למקדשים. המערות המעניינות ביותר הן Tham Koo-Ha Pimsak, בתוכן נמצא פסל בודהה בגובה 25 מטר, והמערה Tham Silpa שבתוכה נמצאים ציורי קיר מהמאה ה-13, אזור המערות הוא על כביש מספר 409 מכיוון האט יהי.

מקומות לביקור בסביבת העיר בטונג

יער הבאלא-האלה הוא יער גשם המאכלס סוגים נדירים של בעלי חיים וצמחים. הוא חולש על שטחים של מחוזות ילה ונרטיוואט. בתוך היער זורם נחל הפטני שבאמצעו נבנה סכר היוצר אגם. הסכר הוא בגובה 85 מטר ובאורך 420 מטר. מטרת הסכר היא ייצור חשמל והשקיה מבוקרת של שטחי החקלאות. יש אפשרות לשוט עליו כחצי יום, וכדאי להגיע ברכב שכור.

בכביש של Sungai Kolok במחוז נרטיוואט יש שילוט ליער ולמפל היפה Sirintorn.

במחוז ילה סמוך לכפר באן צ’ה רו פארי יש מעיינות חמים, כ-5 קילומטר לפני העיר באטונג. נוסעים על כביש 410 לפי השילוט, יורדים מהכביש לעוד 8 קילומטר ומגיעים למעיינות החמים. 7 דקות במעיין והמים משככים כאבי שרירים ומחליקים את העור.

מפל אינטסון נמצא 15 קילומטרים ממרכז העיר באטונג, או שני קילומטרים אחרי המעיינות החמים. סמוך למפל יש גינה קטנה ומאגר מים קטן לשחייה.

תעלת פיאמית Piyamit Tunnel, נמצאת במחוז המשנה Amphoe Betong. נוסעים למקום שנקרא Tambon Tano Mae Ro, בהמשך הדרך למעיינות החמים. בשנת 1976 המקום היווה משכנו של הצבא המלאזי. תעלת באן פיאמית נבנתה כדי להגן על הלוחמים הקומוניסטים מפני הפצצות, ולאחסון אוכל וציוד נוסף. התעלה נבנתה ב-3 חודשים. רוחבה כ-30 מטר ואורכה קילומטר. לתעלה הכינו תשע יציאות חירום. כיום בתעלה נמצאות תצוגות מימי המלחמה, וכן מצגות שמראות איך חיו תושבי הסביבה בימי המלחמות. התעלה פתוחה למבקרים כל יום משמונה עד ארבע וחצי.

למחוז בטונג יש פארק מקומי בשם סוואן סט סאיאם, על פני שטח של 120 קילומטר מרובעים. הוא ממוקם במרכז העיר, שופע צמחיה מרהיבה ביופייה, בריכת שחייה ומגרשי ספורט. מגיעים דרך כביש סוקיאן.

בעיר בטונג, בשנת 1924, נבנה בעיר תא דואר ענק ואדום בגובה של 9 מטר ומעליו אנטנת רדיו.

לאן ממשיכים

ברכב: או למחוזות השכנים, נרטיוואט, פטני וסונגקלה או צפונה עד כביש 4 ולמרכז תאילנד.

ברכבת: מהעיר ילה צפונה.

בטיסה: נסיעה להאט יהי וטיסה לבנגקוק.