קנצ’נבורי

מחוז קאנצ’נבורי גובל במערב במדינת בורמה השכנה, בדרוםב מחוז ראצ’אבורי, בצפון במחוז טאק ובמערב בעוד ארבעה מחוזות. המחוז המיוער עשיר במפלים ויערות, ונמצא כשעתיים נסיעה מערבה לבנגקוק, על גבול מיאנמר. במחוז עוברים שני נהרות גדולים: הקוואי-יאי שזורם מאגם סרי-נאקרין, ונהר הקוואיי-נוי המערבי והקטן יותר, שזורם מאגם קרונג-קראויאה. הנהרות מתחברים ליד העיר קאנצ’נבורי וממשיכים דרך מחוזות המרכז למפרץ תאילנד. בירת המחוז היא העיר קאנצ’נבורי, שנבנתה בעיקר כדי להגן על המחוז נגד אויבים בורמזים. היא נחשבת לעיר נופש, הנמצאת במרחק כשלוש שעות נסיעה מבנגקוק. היא מהווה תחליף יעיל ולא יקר לשינה בבנגקוק הרועשת והעמוסה לעתים.

אזור קאנצ’נבורי הוא כפרי וכיף להביט מסביב ולחוש את הטבע הנקי. בקאנצ’נבורי חיים כ-65 אלף תושבים. העיר נושקת לנהר הקוואי, ומתפארת בהיסטוריה הקשורה לצבאות שלחמו כאן על הקמת מסילת ברזל ליפן ובורמה. סיפור בניית הגשר מפורסם בכל העולם: איך נבנה, נשמר, הופצץ ונבנה מחדש. בנייתו גבתה כ-100 אלף חיים מכל המשתתפים בבנייתו. גם צולם סרט הוליוודי מוכר בשם “הגשר על הנהר קוואי” שצולם ממש כאן. בשביל התיירים יש כאן מסלול קצר של מיני רכבת, שעליהן ניתן לעשות סיבוב כדי לחוש את הנסיעה על הגשר הכי מפורסם בעולם. כמובן שזה גשר מחודש ולא המקורי, אך צורתו נשמרה בקפדנות. בהמשך המלחמה על בניית הגשר, פרצה מלחמת העולם השנייה, והגשר קיבל את השם “מסילת המוות לבורמה”.

אזור קאנצ’נבורי הוא כפרי ושקט, נעים לחובבי טבע ויש בו אוצרות טבע נהדרים. הוא מתאים לטיול של כיומיים-שלושה למשפחות וטיילים.

איך מגיעים

מעיר הבירה יקחו לכם שלוש שעות נסיעה מערבה כדי להגיע לקאנצ’נבורי. אפשר להגיע בסירה, אוטובוס, מונית, אופנוע, ורכב שכור.
אוטובוס: קחו את אוטובוס מספר 81 מבנגקוק ברציף מס 4, יוצא כל רבע שעה מבוקר עד לילה.
רכבת: יוצאת מבנגקוק ומגיעה ישר לגשר.
רכב: אפשר לנהוג ברכב שכור, במשך 3 שעות נהיגה מבנגקוק על כביש מספר 338. בדרך אפשר לעצור בראצ’אבורי, ולהגיע גם לשוק הצף של דאמון-סדואק בשביל אוכל וקניות. משם תמשיכו על כביש מספר 4 עד קאנצ’נבורי.

התמצאות כללית בעיר

הכביש הראשי הוא טאנון-שונג-צ’אטו, שחוצה את כל העיר מצפון לדרום. הוא מחבר את הגשר לבורמה עם תחנת הרכבת ותחנות האוטובוסים, ומשני צדדיו פזורים מלונות, גאסטהאוסים, בארים ומסעדות. אפשר לשכור אופניים או אופנוע ולטייל בעיר בקלות ובמהירות.

מה עושים

ביקור חובה בשמורת ארוואן (Erwan), במפלי סאי-יוק, לראות את הגשר על הנהר קוואי המפורסם, את שוק הלילה המקומי, העיר העתיקה של מואנג-סינג, אתמוזיאון הצבא האמריקאי שלחם במלחמה על הגשר, ואת מוזיאון הרכבות.

פארק ארוואן והמפלים שבו, נחשבים למקומות היפים ביותר בתאילנד. אפשר להגיע לשם באוטובוס ציבורי מספר 8170, אבל פשוט יותר להגיע במונית. כניסה לפארק תעלה לכם כ-400 באט לאדם, ותוכלו לשכור אופניים בכניסה ולסייר במקום.

בשנת 2005 נפתח בקאנצ’נבורי חוות שיקום וטיפוח פילים מבוגרים. הרבה תיירים מגיעים לטפל בהם, להאכיל אותם, לקרצף את גופם, לעשות איתם התעמלות ולעזור להם להחלים ולהתחזק.

מקומות חובה לביקור

  • אגם Sri Nakarin.
  • מפלי Huay Khamin.
  • מפל Turmeric בפארק הלאומי Sri Nakarin שמצפון לפארק הלאומי Erawan.
  • מפלי Huay Khamin הגדולים, (זמני הביקור הם בעונת הגשמים).
  • עיר מכרות אבני הספיר – Bophloi.
  • הפארק הלאומי Chalerm Ratanakosin, צפונית מאה קילומטר לקאנצ`נבורי.
  • מקדש Tam Mongkam, שנמצא בדרום המחוז בתוך מערת הדרקון, ועל האגם שבתוכה פעם בשבוע לכבוד התיירים מופיעה נזירה בתרגילי ציפה על המים.
  • פארק לאומי בשם Sai Yok ובתוך הפארק המפלים Sai Yok Yai.

לינה

ליד תחנת הרכבת של  הגשר  תמצאו מספר  גסטהאוסים, חלקם עם ספא ומסאג’ במחירים זולים. פאוט-נאדי  ספא, גני שון-נאנאג’אט ספא  וג’ולי-פרוג נחשבים למקומות טובים. הרבה אורחים תאילנדים מגיעים לכאן וזה מוכיח שהמקום טוב.

לאן ממשיכים

דרך מעבר שלוש הפגודות למינאמר על הגשר בין שתי המדינות. אפשר לחזור לבנגקוק, או להמשיך צפונה ברכב וברכבת למחוז טאק ולהמשיך לצ’יאנג מאי ומשדה התעופה למזרח או למדינה אחרת.

Share