אובון ראצ’טאני

המחוז והעיר בעל השם זהה, אובון ראצ’טאני הוא המחוז המזרחי ביותר בתאילנד. שיטחו הוא 15,744 קילומטר רבוע. הוא נמצא 500 קילומטר צפונן-מזרחית לבנגקוק. במזרח, אובון גובלת במדינת לאוס, בצפון באמנט חרואן, בדרום בקמבודיה. כתוצאה מגבולות עם שתי מדינות אלו, נוצרו במחוז ערבובי תרבויות משונים שבאו לידי ביטוי בחגים, מנהגים ומאכלים ומגוונים. עד לפתיחת המעבר ללאוס, אובון הייתה ידועה כעיר המדיטציה ומקום לרגיעה ונופש שקט. לאחר פתיחת מעבר הגבול, המדינה והעיר הפכו ללא יותר מתחנת מעבר ללאוס, או יותר נכון תחנת עצירה לחידוש מלאי מזון ומפות לקראת טיול ללאוס.

איך מגיעים

ברכב: סעו 500 קילומטר דרך בוריראם, סורין, סי סא קאט והגעתם.

בטיסה: עם חברות התעופה Thai Airways וגם AirAsia, טוסו ישירות לשדה התעופה שנמצא בצפון העיר, ומשם קחו מונית או טוק-טוק למרכז העיר.

ברכבת: 6 פעמים ביום יוצאת מבנגקוק רכבת שמגיעה לדרום העיר. משם עוד 10 דקות עם סונגטאו (מונית-טנדר) ואתם במרכז.

אוטובוסים: יש תחבורה ציבורית טובה לחסכנים בעלי זמן עודף. תנועת האוטובוסים היא לכל המחוזות הגובלים עם אובון.

מה עושים

אתם בעיר, עלו על טוקטוק או סונגטאו סמוך לתחנות האוטובוס או הרכבת, ועשו טיול בעיר לחצי יום.

לחובבי המקדשים – באובון ראצ’טאני יש מקדשים מיוחדים שלא תראו בשום מקום, מלאים ביצירות באומנות ייחודיות מאוד:

Wat Thung Si Muang מימיו של ראמה השלישי, בו ראשי תנינים יציצו אליכם מכל פינה.

Wat Chaeng שגם בו תראו תנינים מקודשים. שימו לב למבנה העץ המרכזי. הוא יותר יפה מרוב המקדש.

Wat Supattanaram סמוך לגדת הנחל מאן. זהו מקדש חדש יחסית ומודרני, עם פיסולי שיש לבן. נבנה ב-1920.

Wat Pa Yai נבנה בשנת 1807 ומציג פסל ענק של בודהה, ומאחוריו דמות התמנון מהמיתולוגיה התאילנדית.

Wat Nong Bua הוא למעשה פירמידה לבנה.

במקדש Wat Pah Nanachat מדיטציה היא העיקר. שקט ושלווה לכולם. אומרים שמעדיפים נשים כאן אז מצאו תעסוקה אחרת לגברים.

אם אתם עם רכב שכור, סעו לכיוון מעבר הגבול עם לאוס על כביש 217. משמאלכם יהיה הגבול, ומימינכם ישתרע אגם ענק בגודל חצי ישראל. המשיכו דרומה על כביש 2396 בשביל גיחות לאגם דרך השכונות הצמודות אליו. אין ישובים על ההרים מסביב לאגם, ואין כבישי גישה לתצפית מלמעלה. אבל אם תמצאו דרך להגיע לפסגה, יתגלה לכם נוף מדהים על האגמים והבקעות.

Pha Taem National Park הוא פארק לאומי עם נקודות תצפית מהממות על לאוס. בתוך הפארק יש מערות עתיקות עם ציורים מלפני 3000 שנה. הציורים צוירו לאורך תקופות ארוכות, ונראים בהם גידולים חקלאיים וכלי עבודה קדומים מקומיים. ישנם שלושה מפלים בפארק שאפשר לחקור.

פסטיבלים: פסטיבל הפרחים בפברואר, פסטיבל המים באפריל, באוקטובר נערכים קישוטי סירות, בחודש יולי נערכות חגיגות הנר, בהן מפסלים בנרות ענקיים.

בצפון המחוז זורם נהר המקונג שממש מתחנן שתשוטו עליו. חצי שעה נסיעה ממרכז העיר, ומשם תוכלו להתחיל בשייט. סגרו את השייט בסוכנות הטיולים מראש.

מול בניין העירייה בלב העיר, משתרע פארק Thung Si Mueang. בפארק יש מגרש משחקים, פינות יצירה, גילוף בנרות ויער יפהפה.

בשטח אובון יש הרבה פארקים לאומיים. הפארק פו-צ’ונג-נא-יואי מכסה שטח של 700 קמ”ר, על צומת הגבולות לאוס קמבודיה ותאילנד. מטפסים על הסלע הגבוה ביותר בפארק וממנו נגלית נקודת תצפית נהדרת. בהזדמנות זו צופים על מפל מים בגובה 40 מטר.

עוד פארק לאומי הוא קינ טאנה: עולים על הכביש המהיר 2222 ובדרך צופים על איים הנמצאים בתוך הנהר מאן.

אוכל

בעיר מפוזרות מסעדות רבות. אחד המאכלים הנפוצים כאן הוא הברווז, צלוי או מבושל ברוטב חריף. יש גם הרבה נוכחות של אוכל וייטנאמי. יש כמובן גם אפשרות לאוכל מערבי. בעיקר תיתקלו כאן בברביקיו של דגים ועוף. לא כל כך משתמשים כאן במאכלי ים, כי העיר רחוקה מאוד מהים.

באובון ישנם שלושה שווקי לילה: הצפוני, המרכזי והוייטנאמי. Chayangkum הצפוני ליד מלון ראחה נחשב לארוך ביותר. Ratchabut הוא השוק הטוב ביותר. עיקרו בדוכני האוכל ומגוון המאכלים. Prom Tap הוא שוק וייטנאמי שנמצא על גדת הנחל. הוא מצטיין בממתקים, גלידות ושייק פירות.

לינה

המלונות פה זולים ודי פשוטים. מומלץ לסגור מלון מראש ולא לחכות לרגע האחרון, פשוט כדי שלא תבזבזו לעצמכם זמן. באזור כזה, שבו אין המון תיירים, אנחנו ממליצים לסגור מלון עם סוכנות נסיעות טובה, כדי שתוכלו לקבל המלצות אמינות ולא ליפול על מלון באיכות ירודה.

לאן ממשיכים

בטיסה משדה התעופה חזרה לבנגקוק, לצ’יאנג מאי, או דרומה לפוקט. אפשר גם לעבור את הגבול, צפונה ללאוס, או דרומה לקמבודיה. בתוך תאילנד אפשר לנסוע מזרחה לסי סא קאט, צפונה לאמנט חרואן, או עם רכב על כביש 217 דרך כביש 226 ובוריראם, או דרך כביש 2 וכביש 1 למרכז תאילנד ובנגקוק.