Mauris mattis auctor cursus. Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem. Donec vehicula luctus nunc in laoreet. Aliquam erat volutpat. Suspendisse vulputate porttitor condimentum.

Jellywp

טראט

שמו של המחוז הוא למעשה שם משובש של עץ בשם קראט, המנוצל לבניית מטאטאים וארגזים מעץ. עיר הבירה של המחוז, בעלת אותו השם, משתרעת על פני כ-2800 קילומטר רבוע, ורחוקה 350 קילומטר מבנגקוק. סמל המחוז הוא מפרץ עם סירות דייג, וברקע הרי הקאו-באנטאט, הרי קמבודיה הגובלת עם טראט ממזרח. גבול נוסף של טראט הוא בצפון, עם צ’אנטבורי.

העץ של המחוז הוא טרופיקל-אלמונד, בעל עלים ירוקים, גדולים יותר מתאנה ובעל פירות שמזכירים שקדים. כ-220 אלף אנשים חיים כאן, וכרבע מהאוכלוסיה מובטלת. במשבר שהתחולל באזור ב-1893, צרפת השתלטה על מערב צ’אנטבורי. ב-1904 מלך סיאם, ראמה החמישי, נתן את טראט לצרפתים כדי לקבל חזרה את צ’אנטבורי. אך כבר ב-1906 חזרה טראט לשליטת תאילנד בתמורה לשטחים רבים ממזרח לנחל המקונג, אחד הנחלים הגדולים והמפורסמים בעולם.

באמצע מלחמת הודו-סין ב-1941 הצרפתים רצו לכבוש את טראט, אך הצבא התאילנדי הטביע את הצי הצרפתי לחלוטין. מחוז טראט גובל במזרח בקמבודיה, במערב במפרץ התאילנדי ובצפון במחוז צ’אנטאבורי. ברשותו שני איים מופלאים: קו צ’אנג וקו קוט – אי שומם שאין בו כבישים והוא לא מאוכלס דרך קבע.

טראט מחולק לחמישה אזורים ולשני איים. רוב חלקי טראט נמצאים על החוף. מקור משיכה לתיירות מכל העולם הוא המסחר באבני ספיר אדומות ומכרות רבים של אבני אודם. יערות ענקיים מכסים את שטחי המחוז עם מפלים גבוהים, עצי דקל מיוחדים וחיות רבות. כחמישים איים שייכים לטראט בסך הכל, והמחוז מניב יבולי פירות וירקות בכמויות גדולות.

מחוז טראט משמש כאחד המעברים החשובים לקמבודיה: מעבר גבול בהאט- ליק. אחרי טיול ומעבר בעיירה קו-קונג, החל משנת 1906 יצרו מקום מיוחד לתחבורה המשרתת את העוברים לקמבודיה, ואף ניבנו כמה בתי מלון קטנים לצורך שהיה במקום.

איך מגיעים

רכב: צאו מבנגקוק לכיוון דרום-מזרח על כביש 3, עלו על 344 ישר אל צ’ונבורי, המשיכו על 344 דרך ראיונג, ובעיר Klaen חזרו לכביש 3. עברו בצ’אנטאבורי ביציאה ממחוז זה, ותגיעו למחוז טראט.

באוטובוס: מבנגקוק ברציף של צ’ונבורי וראיונג. 50 עד 200 באט, חצי יום נסיעה ואולי יותר.

בטיסה: מקמבודיה או בנגקוק.

מה עושים

יער ההרפתקאות שנמצא על האי קו-צ’אנג (Treetop Adventure Park): חבורת מומחים מצרפת ומדינות נוספות הפכה יער עם עצים ענקיים למעין ג’ימבורי עצום. המקום משלב טיפוס על עצים, אומגות, סולמות חבלים ועוד. רשתות חבלים מתחברות למעבר בין צמרות העצים, כאשר במרכזם תמצאו מקומות מנוחה, עשרות מטרים מעל האדמה. האטרקציה הבטוחה והמסודרת הזו נעשית תוך שמירה על העצים והיער. השימוש בגלגלות ועוגני קשירה מקצועיים, מבטיח שהרפתקנים מכל גיל יוכלו ליהנות מכל אפשרויות הפארק.

ב-17 בינואר, חיל הים המלכותי התאילנדי עורך מפגן ימי מרשים לזכר חיילי הצי התאילנדי שלחמו ב-1941 נגד הצרפתים.

בקרו במקדש טהוונג-טואה, 4 קילומטר מהעיר טראט על הכביש המהיר סאקומוויט. המקדש נבנה בסגנון הקמר ותמצאו בו אוסף ענק של פסלים קאמריים מחומרים שונים שנמצאו מסביב לעיר. בקרבת מקום ישנה גם עיר קמרית עתיקה ולא מזוהה מהמאה השש-עשרה, עיר בודהיסטית.

איים מומלצים לצוללנים

לטראט יש כ-50 איים מפוזרים במפרץ תאילנד, בצדו המזרחי, כשהגדול בהם קו צ’אנג.

או-טאן-קאוו – חוף ים לבן ונקי מאוד. המקומיים מרבים לבלות כאן בחופשים. ארבעה קילומטרים על כביש 31516. בקו צ’אנג יש פארק לאומי שמיקומו נשמר בסוד על מנת לשמרו גם מפני ביקורי תושבים תאילנדים. פיתוחו של האי לא זורז והרבה מאוד כבישים הם ממש חדשים. האי שופע הרים וכך יוצא שרוב החופים חבויים וכמעט בלתי נראים.

הדרך למחוז טראט היא כביש 3 הידוע. הוא עובר בכמה מחוזות, אך אם תישארו עליו לאורך הים, מצפה לכם מסע ירוק-כחול: במערב תראו את הים, שפלת החוף וכפרי הדייגים, ובמזרח צוקים והרים, כשתחצו נהרות על גשרים הנשפכים אל המפרץ.

אוכל

הרבה מאוד מאכלי ים, מאכלים קמבודיים למי שאוהב חריף מאוד. בשר רגיל קשה למצוא כאן. אבל בקלות תמצאו מרק תאילנדי מקומי מסורתי. אין כמעט מוצרי חלב בחנויות המקומיות. את אלו תמצאו במלונות, שמרבים לקלוט אורחים שיכולים לשלם על המאמץ הכרוך בייבוא גבינות ועוגות.

לינה

אמנם לא תמצאו כאן את כמות המלונות ההיסטרית שתראו בערים גדולות כמו בנגקוק או צ’יאנג מאי, אבל בהחלט יש פה משהו בשביל כל אחד. יש מלונות לא רעים בכלל במחירים זולים, יש מלונות יוקרה עבור מי שמטייל עם תקציב גבוה יותר. יש מלונות במרכז העיר וכאלו שמחוץ לה. רוב המלנות הם ביתיים ופשוטים מאוד – והם מומלצים למי שמחפש חוויה אותנטית יותר, שתאפשר לו להכיר מקרוב את האנשים ואת המקום.

לאן ממשיכים

מכאן חוזרים בחזרה לכיוון בנגקוק, נקהון ראצ’אסימה, בורירם, סיסא קט, אובון ראצ’אטני וכל אזור צפון מזרח תאילנד. אפשר להמשיך בטיסה או דרך מעבר הגבול לקמבודיה.

מזג אוויר

נוח כל השנה. מחודש מאי עד אוקטובר יהיו מונסונים, הנובעים מרוחות חזקות מצפון לדרום. בתקופה זו לא רצוי להסתובב עם סירות ומעבורות. האיים הצפוניים יותר בטוחים לטיול בתקופה זו.