לאמפון

לאמפון הוא שם של מחוז ועיר היסטוריים. העיר העתיקה התגלתה בשנת 1663, אז מלכה בשם Chammathewi שלטה במחוז. ידוע היה שממחוז זה יצאו נשים יפות לכל הממלכה. מחוז לאמפון הוא מחוז עתיר מקדשים באופן יוצא דופן. נבנו כאן מקדשים בצורות ועיצובים רבים בציפויי זהב בעיקר. ישנן אגדות על עקבותיו של בודהה שנמצאו באזור. ישנה פגודה בגובה 46 מטר בעלת 6 מטריות שעשויות זהב במשקל 6 טון.

בימי ירח מלא נחגג סמוך למוזיאון בעיר חג לזכרה של המלכה הידועה לאנה. המוזיאון פתוח מתשע עד ארבע פרט ליום שני, ועלות הכניסה סמלית. אם תספרו טוב את פסלי הבודהה הנמצאים בעיר תגיעו ל-60. חלקם ניצבים סתם בחלל וחלקם תומכים בפגודות נוספות, כאשר כל הפגודות מכוסות זהב, ואלו שלא כנראה נשדדו וצופו מחדש בחומר אחר.

בשטחם של המחוזות לאמפאנג ולאמפון קיים פארק לאומי בשם Doi Khun Tan, על הר שמתחתיו מנהרה באורך קילומטר, מעל מסילת רכבת. פעם בשנה מגיעים לפארק אזרחים ומוזמנים מכובדים ומתקיימת תחרות יופי של נשים ופירות מעצי המחוז.

המלך מנגראי שגילה את צ’יאנג מאי כבש את לאמפאון בשנת 1281 וצירף את המחוז לממלכת לאנה הידועה בספרי ההיסטוריה התאילנדית.

איך מגיעים

לאמפון רחוקה 670 קילומטר מבנגקוק. טסים צפונה מבנגקוק לצ’יאנג מאי ואז ממשיכים במונית או ברכב שכור על כביש 106 דרומה במשך חצי שעה נסיעה. אפשר לצאת מבנגקוק על כביש מספר 11 הישיר, או על כביש 1 העקלתון כ-400 קילומטר, להגיע לכביש 106 ולהצפין עד לאמפון.

מה עושים

מאי פינג הוא הפארק הלאומי הענק שחולש על המקום. בתוכו זורם נהר הפינג, שמשני צידיו אדמות איכותיות המספקות בסיס טוב לגדילתם של עצי היער שעולים לגבהים לא רגילים. הנהר מתפצל בתוך היער ויוצר איים קטנים במרכזו שכף רגל אדם לא דרכה עליהם. בהמשך נמצאים 7 מפלסים של מפל Ko Luang ואפילו יש כמה מערות קטנות של נטיפי סיד. לבד קשה למצוא אותן וצריך לברר במנהלת הפארק לגבי מיקומם המדויק.

באן הונג הוא ישוב שקהילתו בת 1400 שנה. הוא ממוקם דרומית ללאמפון וממנו נשקפים שדות ירוקים ונופים פסטוראליים ומקדש Phra Chao, ובו פסל בודהה בן 600 שנה. בצמוד ישנם עוד שני מקדשים חדשים בני 100 שנה. למרות שחלקים מהם נבנו מעץ, הם החזיקו מעמד עד היום.

מקדש Wat Mahawan ניצב במקביל לחומת העיר העתיקה ועומד על תילו מאז ימי המלכה שמטווי, שאת האנדרטה לכבודה העמידו בתוך פארק הנונג דוק. בצפון העיר ליד הנהר יש מפעל משי לא מפורסם ולא כל כך ידוע, אבל יפה ומעניין מאוד.

בעיירה Tambon Mong שבלאמפון, באמצע חודש ינואר משתתפים בפסטיבל הנקניקיות ויין הלונגאס. הלונגאס הוא פרי מקומי מאוד מתוק שדומה בצורתו לתמר צהוב.

בסוף חודש ינואר מתקיימות חגיגות הכותנה. מחוז לאמפון ידוע בייצור הכותנה ובעיצובים המיוחדים של הבדים, בעיקר משי, שחלקם מעוצבים בעבודת יד. החגיגות מתקיימות ליד מקדש פרא דאט.

פסטיבל נוסף מתקיים החל מה-13 באפריל – ה-Songkran (ראש השנה התאילנדית) ובו טקס האכלת הנזירים ורחיצת פסלי בודהה הניצבים בכל אזור בנייני השלטון.

אוכל

פרט למסעדות התאילנדיות הרגילות, המגישות אוכל מקומי בסגנון האוכל צפוני החריף, כאן בלאמפון התחשבו מאוד בצמחוניים ומגישים ערבובים מעניינים של ירקות ופירות מקומיים.

לינה

Gassan Khuntan Golf הוא מלון גולף נהדר. בכל חדר יש מקרר, טלוויזיה, נוף למגרשי הגולף, מבט על הנחל הסמוך, שירותים צמודים וחדרי הלבשההמלון מותאם לבעלי האמצעים שביכולתם לשלם עבור פאר ופינוקים. מפאת הפאר וההדר שמלון זה מצטיין בו, חובה להזמין מקומות מראש.

בתוך העיר עצמה קשה למצוא מקומות לינה מוכרים. במחוזות סביב יש בתי מלון לא יקרים ודירות שמושכרות לפי לילות. המחירים נעים מ -00 עד 800 באט ללילה לפי העונה וסוג הדירה.

לאן ממשיכים

חוזרים לצ’יאנג מאי וטסים לאן שרוצים: בנגקוק, צ’יאנג ראי, פוקט, פטאייה, מחוז טראט ושאר היעדים.

בריאות

שימו לב שאזור זה מיוער מאוד, ויש בו הרבה שטחי בר לא מודרניים. קיימת אפשרות לעקיצות יתושים, ובטיולכם בפארקים כדאי לשמור ידיים בכיסים ולהצטייד בציוד טיולים ובחומר דוחה יתושים.

מזג אוויר

בחורף, מחודש מאי עד אוקטובר, די קריר כי אנחנו בצפון. העונש הוא חום איום בקיץ, וללחות הגבוהה תצטרכו להתרגל.