קו-לנטה

האי לנטה החל להיבנות בשנת 1901. ב-1917 הוחלט ששמו יהיה לנטה. האי לנטה מורכב משני איים, לנטה נוי הקטן ולנטה יאי הגדול, שניהם נמצאים 75 קילומטר דרומית למחוז קראבי. מרבית התיירים מעדיפים את לנטה יאי (הגדול). אורכו 27 קילומטרים, ובמרכז האי עוברת שרשרת הרים מכוסים יערות, שבשנת 1990 הוכרזו כפארק לאומי בגודל 134 קילומטר רבוע. 20 אלף תושבים חיים על האי כולל צועני ים שחיים בכפרים קטנים. באי המון סוגי חיות, 100 זני ציפורים, איגואנות, נחשים וקופים. 10 חופי אלמוגים מטריפים עם חולות לבנים ונקיים נמצאים מסביב לאי, עם חדרי בונגלו, מלונות מפוארים, וילות להשכרה ודירות להשכרה. האי הקטן לנטה נוי כמעט ואינו מאכלס תושבי קבע. ישנם כשבעה כפרים על האי, וכביש אחד (שדומה יותר לשביל) מקשר בין כולם. האי משמש בעיקר למעבר לאי הגדול.

איים סמוכים: קו טאלאבנג, קו קאם יאי, קו פה, קו קלאנג, קו מור.

ערים וכפרים בלנטה מצפון לדרום: סאלאדאן, לו יונג’, לו באה ראה,טונג’ יאה פאנג’, פארה אה, קלונג’ קוואנג’, קלונג’ טו אב, ג’י לי, קלונג’ נין, עיר הבירה לנטה, הואה ליאם, קלונג’ הין, סאנג’ ג’א יו (כפר צועני הים).

איים מזרחית לאי: קו טאלבאנג, קו קאם יאי, קו בו בו, קו פה, קו מור, קו קלאנג וקו נגאי הדרומי ביותר (אלו איים שאינם מוכרים למטיילים).

איך מגיעים

מגיעים בטיסה משדות תעופה של פוקט, קופיפי, טראנג או אל שדה התעופה במחוז קראבי ומשם עם מונית או שירות הסעות מנמל תעופה לאחד החופים. משם ממשיכים בסירות רגילות או עם מעבורות. יש אפשרות לסכם עם המלון שיאספו אתכם מאחד הנמלים. כדאי לקחת מיניוואן ל-8 אנשים משדה תעופה בפוקט שכולל מעבורת.

מה עושים

צלילה בחופים, שייט קיאקים, שנורקלים, סיור בסירות מרוץ, טיולים רגליים (טרקים), שיעורי אגרוף תאילנדי, רכיבה על סוסים, גידול סחלבים, מטווחי רובים ופיינטבול, גן הפרפרים הענקיים, הטסת כלי טייס קטנים, טיול למערות וטיפוס חבלים על מצוקים.

בצפון האי נמצא בית ספר לאילוף קופים, שנקרא גם “כפר הקופים”. לידו נמצא בית גידול הפרפרים וצמוד אליו חממת הסחלבים.

כדאי לכם לבקר גם בכפר צועני הים, בפארק הלאומי מו קו, ביער עצי המנגרובים, לצלול ולראות את ריף האלמוגים ואת איסוף הגומי מהעצים. צועני הים הגיעו לכאן מים אנדמן והאיים סביבו. הם נקראים בפי התאילנדים “אנשי הים” והם עוסקים בדייג, צייד סרטנים גדולים ואיסוף קינים של ציפורים עבור מרק סיני. הם לא נוטים “להתערבב” עם שאר התאילנדים ושומרים על המסורת שלהם הרבה שנים. הצוענים בעלי שפה משלהם, מה שמאוד מעניין, במיוחד לאור העובדה שבהיסטוריה הרחוקה הם היו שודדי י, שחיו על כלי השייט שלהם. עם השנים, הם עברו למבני קבע בדרום האי לנטה.

אוכל

כל האוכל כאן במחירים נוחים מאוד. המסעדות היפות נמצאות על המים, ועל מזחים מעץ כך שאתם יושבים ממש על המים ונהנים מהרוח. אפשר לקפוץ למים לשחייה ולחזור לארוחה. תמיד יש בים פעילות של סירות, דייגים או נופשים, בזמן שאתם נהנים מארוחה טובה. יש גם אפשרויות יוקרתיות יותר אם תרצו לשלם בעדן. עם השנים, האי הופל להיות יותר ויותר ידידותי לתיירים, וזה אומר שאפשרויות מגוונות מגיחות כל הזמן.

לינה

בעשר השנים האחרונות, לנטה מעוררת יותר ויותר עניין בקרב תיירים. על אף שהאי נותר יחסית שקט, נבנו פה לא מעט מלונות חדשים. אין סיבה להתפשר – תוכלו למצוא כאן מלונות חדשים וזולים, יוקרתיים ויקרים, מרכזיים או צמודים לחוף. מכיוון שהמבחר רחב, בדקו מספר רב של מלונות וחפשו המלצות. תמצאו מלונות שמתאימים לטווח המחירים שלכם, אבל כדאי לוודא ששווה להגיע אליהם.

בארים ומועדונים

בחוף Klong Dao יש באר בשם Gong Grit Bar עם אוכל טעים במחיר טוב. מסעדה מעולה עם מועדון לילה הוא “אופיום בר”. לא לדאוג, אין פה אופיום. Lanta Pavilion Resort Restaurant הוא אולם הופעות מעניין לכל הגילים.

לאן ממשיכים

קודם כל חוזרים במעבורת לקראבי ישר לשדה תעופה, ומשם לבנגקוק, פטאייה, או ברכב מקראבי צפונה דרך פטאייה, אל בנגקוק, או בסירה לפוקט דרך איי פיפי.

מזג אוויר

הכי טוב להגיע מחודש נובמבר עד אפריל. בנובמבר קריר יחסית עם 29 מעלות ביום ובלילה 25. בחודש אפריל החום עולה ל-37 מעלות. תוך כדי החום, יכול לרדת מבול. בין חודש מאי לאוקטובר קיים חשש לסופות מונסון. לא ניתן לצלול בתקופה זו ורוב העסקים הקטנים סגורים.