איי סימילאן

איי סימילאן הם קבוצת איים בים אנדמן ההודי, ממוקמים בתוך הים מצפון מערב לפוקט, מול חופי האי קו-לאק ודרומית למינאמר השוכנת צפון-מערבית לתאילנד. כל אזור איי סימילאן הוא אזור סלעי גרניט, בעלי צבעים רבים ובעיקר לבנים. במהלך מאה מיליון שנים, הסלעים האלו נבקעו כתוצאה ממכות המים. לבה מהר געש התפרצה והשקעה בין הסלעים שזזו, וכך נוצרו שכבות סלעים בעלי צבעים מיוחדים שנלחצו אל פני המים. חלק מהסלעים אף עלה מעל פני המים ויצרו סדרה של כ-9 איים. במהלך כל התנועה הזו, נוצרו מערות תת ימיות וקשתות מצופות אלמוגים הנותנות מחסה לאלפי סוגי בעלי חיים תת ימיים. יש אומרים כי במקום זה חיו דינוזאורים.

לכל אי יש אמנם שם משלו, אך כל הקבוצה נקראת איי סימילאן. כל צוללי העומק יוכלו לתאר לכם את הסלעים העצומים ששוכבים על קרקעית הים, כאילו שמישהו השכיב אותם ככה עבורכם כדי שתבואו להתרשם. האיים הוכרזו כפארק לאומי תאילנדי. הם מכוסים עצי במבוק, עצי גומי ועצי דקל מכל הסוגים והגדלים.

איך מגיעים

אפשר להגיע לאיים מפוקט על גבי כל סירה מקומית המפליגה לאחד האיים (כשלוש שעות), או בטיול יום בסירת מירוץ תמורת שכולל ארוחות וביקור בכמה מהאיים.ניתן גם לצלול באיים בלי להגיע אליהם, בטיול שיוצא מפוקט או מקאו לק. הדרך הכי טובה להגיע לאיים היא לקחת טיול ליום שלם או לארבעה ימים, מפוקט או מקו לאק.

הסירות מצוידות בכל הפינוקים המודרניים, בטבחים מעולים ואפשרות שינה על הסיפון, סיפוני צלילה ושיזוף.

מה עושים

הפעילות העיקרית שלשמה הגעתם לכאן היא הצלילות. אתם באחד מאתרי הצלילה הכי טובים והיפים בעולם. יש כאן שוניות אלמוגים בצבעים שלא רואים כמותם, צמחיית ים שבתוכה מסתתרות חיות הים הכי מיוחדות שניתן לדמיין. בונוס נוסף הוא חיות הים הגדולות. התחילו בלהכיר את האיים:

אי 1: הדרומי ביותר בשרשרת האיים הוא הויונג. עומק המים עבור הצוללים הוא בין 5 ל 18 מטר. הוא מוקף גני אלמוגים נפלאים, שוקק חיים ומאכלס בעיקר חיות ים הצמודות לריף. באזור המים העמוקים יש מצב שתראו נצנוצי סנפירים של דגי הברקודה, ואם יתמזל מזלכם את כריש הלוויתן (שאינו מסוכן) יופיע גם הוא. פעם בשנה מגיעות הצבות להטיל ביצים בחול להמשך הדורות.

אי 2: קצת צפונה מאי מספר 1 נמצא פא יואנג. עומק המים סביבו הוא בין 16 ל-20 מטר. כאן תראו את הסלעים הענקיים השוכבים במים.

אי 3: פאיון. תנאי צלילה דומים לאי מספר 2, ידוע כריף הכרישים ועיר הסלעים התת ימית.

אי 4: מיאנג. האי היחידי שמיושב. אתרי הצלילה סביבו הם בעומק 18 עד 30 מטר. החל מ 25 מטר עומק משתנה כל היופי ותמונת האלמוגים. כמו כן יצורים אחרים מסתובבים פה: אלמוגי ספוג בכל מיני צבעים, דגי טונה, דגי מלאך, ברקודות וכרישי נמר מפחידים.

איים 5 ו-6: זהים כמעט בהכל לאי מספר ארבע, אבל בגלל הזרמים והסחף, הצלילה כאן דורשת אומץ רב.

אי 7: פאיו. עומק המים סביבו בין 18 ל-23 מטר. מתאים לתלמידי צלילה. ניתן לראות כאן צבי ים גדולים וכרישי נמר קטנים.

אי 8: סימילאן. סביבו עומק המים בין 8 ל-25 מטר. ניתן לומר שכאן המים הכי יפים ובעלי מירב הצבעים, וצמחית המים הכי יפה ומגוונת. חלקו הדרומי קרוי “ראש הפיל”. בצפון האי נמצאים סלעי הצבים, וריף הפנטזיה. גובה ההרים 228 מטר.

אי 9: באנגו. האי הכי צפוני עם עומקי צלילה שבין 8 ל-15 מטר בלבד. יכול להיות שכריש הלוויתן יעבור לידכם. זה כריש ענק לא מזיק, נקודות לבנות על גבו. הוא פותח את פיו בגודל כפול מכדורסל, מסנן את כל המים שעוברים דרך פיו וזה מה שהוא אוכל. אז תשתדלו לא להיות בכיוון הפה שלו.

אוכל 

יש מספר אפשרויות: או שאוכלים על הספינות שהביאו אתכם, מה שכלול בעיסקת החבילה של השייט. או שתתארגנו עם אוכל שתביאו בעצמכם לכל זמן השהיה על האיים. בנוסף על אי 8 (סימילאן) המיושב חלקית יש אפשרות לקנות אוכל ולאכול במסעדות.

לאן ממשיכים

ממשיכים מכאן חזרה לפוקט, לקו לאק, או למינאמר. איי סימילאן מעולם לא יושבו באופן מאורגן, פרט לצועני הים שהיו באים מפעם לפעם לדוג, ובשעת סערה היו נשארים ללון.

מזג אוויר 

איי סימילאן מהווים הפרדה טבעית בין הים והיבשה, לכן ברווח שנוצר המים שקטים וכיף לבקר לכל אורך השנה (פרט לתקופת הגשמים והמונסונים מתאריך 16 למאי עד 16 לנובמבר). בתקופת הגשמים יתכנו גלים גבוהים בים והספנים לא ייקחו אתכם לשום חוף.