פאנג-נגה

מפרץ פאנג נגה הוא אחד האזורים הכי יפים בכל המזרח הרחוק. את פרסומו הוא קיבל לאחר צילום סרטו של ג’יימס בונד “האיש בעל אקדח הזהב”. בסרט נראה הגיבור משיט סירות מרוץ מהירות תוך כדי קרבות יריות. המיוחד באיים אלו, הוא צורת המצוקים שמתרוממים אנכית מתוך המים כלפי מעלה, עטופים צמחיה ירוקה בצד אחד, בעוד הצד השני הפך לשטח מצוין למטפסים שכובשים אותם. בשנת 2002 הוכרז כל האזור כשמורת טבע אקולוגית, המורכבת מכמות עצומה של איים, שוניות אלמוגים ואיי מנגרובים. מאחר ומימי המפרץ רדודים, כמעט כל קבוצת עצי מנגרוב צפופה הופכת עם הזמן לאי.
ישנם סוגים רבים של ציפורים שחיות כאן. העובדה שכל המפרץ מוקף איים, או יותר נכון קירות סלעים אנכיים, גורם למים להישאר שקטים וצלולים כל השנה, ולמונסונים השנתיים אין כמעט השפעה על תנאי טיול טובים. ההנחה של הארכיאולוגים, היא שהיה כיסוי מעל לכל האיים והרבה זמן לפני בואם של בני האדם התקרה נפלה. לפני כ-1000 שנים היינו יכולים לטייל ברגל מכאן ועד פוקט.

האיים במפרץ פאנג נגה

האי הכי מפורסם במפרץ הוא האי של ג’יימס בונד, הנקרא Ko Tapu ומתנשא לגובה של 20 מטר. היקפו כ-40 מטר, ניצב על בסיס בקוטר של כ-5 מטר בלבד. סביבו ניצבים כפסלים, צוקים גבוהים שמכתרים אותו מסביב. בהגיעכם לצפות באי, יקדמו את פניכם דוכני מזכרות לא יקרות, צמידים ושרשראות עבודת יד של תושבי האיים בסביבה. לידע כללי: גם ההודים עשו סרטי אהבה על האי וזכו להצלחה רבה.

ישנם עוד איים מפורסמים וטובים לביקור. אחד מהם הוא קו פאני (Koh Panyee), האי של צועני הים. על האי כפר צוענים שבנוי כולו על כלונסאות וסביבו סוגרים סלעי גרניט. ברגע שהתיירים עוזבים או בסיום העונה, תושבי המקום הופכים בחזרה מסוחרי דוכני מזכרות ומכירת עבודות יד לדייגים ואנשי משפחה.

רוב האיים מעולם לא היו מיושבים ואינם מיושבים עד היום. בחלק מהאיים מצויות מערות מוכרות ובחלקם מערות חבויות שטרם ראו אדם. לאיים ניתן להגיע אך ורק בעזרת כלי שייט. שימו לב שגם כאן חלים חוקי הגאות והשפל: בצהרי היום המים יורדים ולקראת הערב עולים, אז לא כדאי לשהות יותר מידי זמן בין עצי המנגרובים, שלא תצטרכו לצאת בצלילה.

האי הונג והאי קיאן ידועים בציורי הקיר שעליהם, ציורי חיות וציורי סירות מהמאות שעברו.

 האי Maak שנמצא בחלק הצפוני של שרשרת האיים, הוא מקום יישובם של קהילת דייגים קטנה, ששימרה אורחות חיים עתיקות. הוא לא נמצא בשום סיור תיירות או כל תוכנית טיול של משרד נסיעות כלשהו. המקום לא ערוך לקליטת אורחים,\ ולכן אם ברצונכם לעלות לאי הביאו אתכם אוכל ושתייה. עם זאת, אתם תחוו טיול שאף אחד לא חלם עליו. כמובן שלא ניתן לישון על האי, אלא אם אתם רובינזון קרוזו.

איך מגיעים

מבנגקוק לפוקט תגיעו בטיסה, באוטובוס או ברכבת. בפוקט תגיעולמזח בשם Yacht Heaven Marina או לאחד המזחים האחרים של פוקט ושם תעלו על סירה, מעבורת או סירת מנוע.

מה עושים

אתרי הצלילה כאן מרובים, וכדאי לקחת שייט ליום שלם מסביב לכל האיים הקטנים ולעצור במפרצים על מנת לצלול ולנוח. רוב הצלילות נעשות על אחריותכם, כיוון שהשפל והגאות משמעותיים מאוד. חובה לנסות טיול קיאקים וטיול מנגרובים. בשעות הערב אין עם מי לדבר, אז חיזרו לפוקט או לחוף מבטחים אחר.

אוכל

אם לקחתם טיול מאורגן על יאכטה או סירה, עליכם לוודא שהטיול כלל אוכל. לחילופין, תביאו אוכל איתכם.

לינה

אם ברצונכם לישון במקום, אז עדיף רק על האי פוקט. נכון שיש איים מאוכלסים, אבל הם אינם מאורגנים ללינת תיירים, והמרחק מפוקט אינו גדול.

לאן ממשיכים

חוזרים לפוקט, או למחוז פאנג-נגה ומשם ברכב, אוטובוס, רכבת או טיסה לבנגקוק. המשך לקופיפי הוא גם אפשרות.