צ’ומפון

המחוז נמצא בחלקה הדרומי של תאילנד, וגובל בצפון במחוז prachup khiri khan, במערב נמצא מחוז ראנונג וגבול צר עם מינאמאר, בדרום נמצא מחוז סוראט-תאני. המחוז מחולק ל-8 רשויות מקומיות ו-655 כפרים. שטח המחוז כ- 6,000 קילומטר רבוע, והוא הרביעי בגודלו בדרום. הוא נחשב למחוז הצפוני ביותר בדרום, עם אוכלוסייה שמונה כחצי מיליון אנשים ו-16 אלף מהם מעל גיל שישים.

סמל המקום הוא אישה עומדת על עמוד ליד סל פרות בין שני עצים. בעבר, פגע במחוז טייפון חזק מאוד בשנת 1989. הטייפון גרם לכ-500 הרוגים 160 אלף מחוסרי בית ו-7000 קילומטר רבוע של שדות ויבולים שנהרסו .בעשר השנים שעברו, החקלאות במחוז זה צמחה פי שלושה. דגש מיוחד קיבלו אגוזי הקוקוס, ייצור גומי, קפה ופרי הרמבוטאן והמאנגוסטין.

כל מי שרוצה להגיע לאיים ולחלקים הדרומיים של תאילנד דרך היבשה, חייב לעבור במחוז זה. בנסיעה על הכביש המהיר מספר 4 או בסמוך אליו, נמצאת מסילת הרכבת מצפון לדרום. כביש מספר 3180 מחבר את כביש 4 לים. במרכז העיר יש ארבעה בנקים למשיכת מזומנים. תחנת המשטרה נמצאת ליד תחנת הרכבת, וישנם ארבעה בתי חולים ומרפאות סמוך למרכז העיר כמו כן תחנת אוטובוס, שוק ורחוב אוכל.

איך מגיעים

ברכב: נוסעים מבנגקוק על כביש 4 נסיעה של כ-400 קילומטר דרומה. האזורים הסמוכים לים מבורכים ב-222 קילומטר של חופים עוצרי נשימה ביופיים, מפרצים כחולים, ועצים רבים.

בטיסה: יש לבדוק אם יש טיסות פנים זולות, באיזה ימים ושעות ולהזמין מראש, שדה התעופה נמצא בצפון המחוז.

ברכבת: מהתחנה הראשית בבנגקוק (יום שלם נסיעה), או מכל אחד מהמחוזות הדרומיים לבנגקוק. בכל מחוז יש תחנת רכבת. שוב נציין שהנסיעה ברכבת יכולה להיות חוויה זולה ומהממת: המסילה מגיעה למקומות שאי אפשר להגיע אליהם ברגל. עם זאת, כדאי לעשות הפסקות, כי הנסיעה לפעמים מתישה. שימרו על חפציכם עליכם: מצלמות ודברי ערך שימו בתיקים פנימיים.

מה עושים

הסאי רי הוא החוף הכי מומלץ. הוא קרוב לעיר, ולאורך כל החוף יש חול לבן עם אזורי רחצה, צלילה, ספורט ימי, שייט ביאכטות, גלשני רוח ומטיילים מכל העולם.

לא רחוקים מכאן נמצאים כמה איים אטרקטיביים, המושכים צוללנים מכל העולם וביניהם קו טאו. הם שופעים מסעדות, אטרקציות ומאכלי ים. פארק נאמטוק קאפו באמפואה נמצאה 30 קילומטר צפונה, יש בו מפל מים קטן ושקט, מיוחד למעונינים ברגיעה והתנתקות.

בחודשי מרץ ואפריל נערכת תחרות צילומי תיירים. בחודש אוגוסט נערכת חגיגת פירות טרופיים, בה מקשטים את הסירות בפירות העונה.

בכל צ’ומפון קיימות מספר רב של מערות, בתוך יערות עתיקים ולא ידועים:  טאם קא קאן נמצאת 12 קילומטר דרומה על כביש 41. תמצאו בה ציורים עתיקים. פתחה בגובה 25 מטר מעל פני האדמה; קאו נגאון נמצאת 7 קילומטר מערבה מהעיר. זו מערה ובתוכה אולם ענק עם סיפור עלייתו של המלך ראמה החמישי מצויר על הקירות.

85 קילומטר דרומה לצ’ומפון ישנה מערת נטיפים ענקית בשם קאו קריאפ. 29 קילומטר דרומה נמצא מקדש פרא יאי ובו פסל הבודהה הכי גדול בדרום. אפשר להגיע ברכב ויש חניה.

בצד השמאלי של כביש 4119 כ 5 קילומטר מהעיר ניצבת אנדרטה לכבוד של החיילים הצעירים במלחמת העולם השנייה שנלחמו ביפנים ב-1941.

אוכל מקומי ומסעדות

פרט לאוכל התאילנדי הרגיל, כאן אוכלים המון אגוזי קוקוס, שותים קפה מקומי, ונהנים מפירות הרמבוטאן והמאנגוסטן. פירות ים הם מאכלים נפוצים כאן, גם צלויים וגם מטוגנים, ארוזים בשקיות לקחת. בשר אמיתי קשה יותר למצוא כאן, אולי במלונות או ברשתות מזון מהיר.

לינה

יש מספר מצומצם של מלונות טובים באזור צ’ומפון, כיוון שזהו לא האזור הכי תיירותי בתאילנד. לעומת זאת, יש תרבות הולכת ומתפתחת של לינת Homestay. זהו סוג של אקו-תיירות, בו אתם ישנים בכפר אותנטי, בבית מארח. שם תאכלו עם המשפחה המארחת שלכם ותחוו את החיים והעבודה בכפר. בנוסף, הכסף שתשלמו על הלינה ילך לרווחת הכפר והתושבים שבו. זו דרך מצוינת להכיר את תאילנד האמיתית ואת התושבים שלה.

לאן ממשיכים

מחוזות ומקומות לאורך החופים: Ao Thung Makham. תוכלו גם לנסוע ל-Hat Sai Ri, שם יש חופים מעולים, עצי אורן שמגיעים עד המים, מקדשים ונקודות נוף חבויות. אפשר גם להמשיך דרומה לאיים שבדרום או לעלות על כביש 4 לצפון. אפשר גם לנסוע ברכבת לבנגקוק.